CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ ZAÚČTUJ TO – GRAND FINÁLE
Dne 21. 6. 2022 se uskutečnilo v Brně Grand finále celostátní soutěže "Zaúčtuj To!". Soutěž je určená pro tříčlenné týmy žáků 3. ročníků obchodních akademií a středních škol s výukou účetnictví z celé České republiky.
Soutěže se zúčastnilo 12 nejlepších týmů z celé ČR, kteří postoupili ze základních kol.
Vlastní průběh každé etapy soutěže je realizován ve dvou fázích. V první fázi jsou řešeny komplexní účetní případy, tj. případová studie. Tam náš tým obsadil první místo se ziskem 114 bodů z 125 možných a postoupili do semifinále spolu s 10 nejlepšími.
Ve druhé fázi je realizována vědomostní soutěž, jejíž podstatou je odpovídání na znalostní otázky z vybraných účetních agend. Semifinále se zúčastnilo 10 týmů rozdělených na 2 skupiny po 5, z nichž do velkého finále postoupily 3 nejlepší z každého semifinále.
Naše holky postoupily do velkého finále, které se konalo už za účasti veřejnosti. Tam to opět bylo drama až do posledního kola. A můžeme se radovat.
Náš tým ve složení Elišky Ptaškové, Michaely Olšarové a Terezy Lachmanové ze třídy 3. B zvítězil a stal se tak prvním historickým vítězem této celostátní soutěže. Kromě věcných cen si všichni účastníci Grand finále odnesli účastnické listy, které jim automaticky zajišťují přijetí na Mendelovu univerzitu bez přijímacího řízení.
Holkám moc gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.
CELOSTÁTNÍ ONLINE SOUTĚŽ ROZPOČTI SI TO! 2021/2022 - KATEGORIE STŘEDNÍ ŠKOLY
Již od listopadu 2021 průběžně probíhala online soutěž v oblasti finanční gramotnosti s názvem ROZPOČTI SI TO!, jíž se účastnili dvě skupinky žáků 3. A a jedna skupinka žáků 3. B. Do národního kola soutěže, které proběhlo 27. května 2022, postoupilo deset nejlepších středoškolských týmů, jeden náš. Tento tým žáků 3. A ve složení Lukáš Slonka, Lucie Fialová, Filip Reiter a Johana Široká nakonec obsadil celkově bronzovou příčku.
Děkujeme všem účastníkům soutěže za reprezentaci a gratulujeme výše uvedeným žákům k 3. místu v ČR.
Naši francouzštináři vyhráli!
V pátek 6. května se 4 studenti 2. E účastnili v hudebním klubu Parník Soutěže v interpretaci frankofonní písně 2022, kterou pořádá Alliance française Ostrava. Hudební klání se koná již mnoho let a pěvecké výkony jsou na velmi vysoké úrovni. Ovšem zpěv není to jediné, co porota složená z hudebních profesionálů, rodilých mluvčích a dalších odborníků hodnotí. Je zde zvládnutí francouzského textu, přednes, výběr repertoáru, celkový dojem. Do ostravského Parníku se sjíždí každoročně studenti gymnázií z různých koutů republiky, uspět v této konkurenci se zdá nemožné.
Nicméně Terezce Slončíkové a Samovi Mikešovi s jejich nádherným duetem Avant toi se to podařilo za báječného klavírního doprovodu Adélky Pásztorové a skvělé kytarové podpory Honzy Jedličky. Vyhráli 1. místo a postupují do mezinárodního finále v polském Krakově. Držte našim talentovaným umělcům palce!
Kateřina Csölleová
AdmirorGallery 5.2.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Úspěšné složení jazykových certifikátů - C2!
Na naší škole již dlouhou dobu probíhá v angličtině výuka JAC (Příprava na jazykový certifikát), jehož úroveň si mohou žáci sami zvolit – B2, případně C1. Nejodvážnější a nejšikovnější žáci pak skládají mezinárodní cambridgeské jazykové zkoušky (Cambridge English).
Jsme velmi rádi, že můžeme poblahopřát dalším úspěšným žákům, z nichž dokonce jeden zazářil tak, že se mu zkouška povedla složit dokonce na nejvyšší možnou úroveň – C2!
Srdečně gratulujeme!
Získání mezinárodního certifikátu
Výuka praktického odborného předmětu fiktivní firma má na OA v Ostravě - Mariánských Horách dlouholetou tradici. Jejím cílem je přiblížit teoretické vzdělávání reálným podmínkám fungování firmy. Proto se stalo tradicí, že žáci v rámci fiktivní firmy spolupracují s firmou reálnou. Získají tak znalosti z oblasti podnikání a po absolvování studia mohou založit vlastní firmu, k čemuž velmi často dochází.
Škola díky zapojení do řady evropských projektů navázala spolupráci s některými zahraničními školami právě v oblasti výuky a fungování fiktivních firem a vytvořila koncept regionálního veletrhu fiktivních firem s mezinárodní účastí, na němž mohou žáci své fiktivní firmy prezentovat a získávat ocenění v několika kategoriích.
Na letošním 12. ročníku Ostravského veletrhu fiktivních firem s mezinárodní účastí se představila také nová podoba fiktivní firmy, a to společná mezinárodní fiktivní firma. Ta mohla vzniknout jen díky realizovanému evropskému projektu zemí Visegrádské čtyřky. Žáci oboru obchodní akademie se zaměřením na zahraniční obchod vytvořili akciovou společnost ChartEco, na níž se podílely školy ze všech čtyř zemí V4. Obchodní akademie z Ostravy - Mariánských Hor v této akciové společnosti zastupovala mateřskou společnost. Fiktivní firmě ChartEco poskytla odbornou a konzultační pomoc reálná mezinárodní firma Stroenzo. Obě firmy, fiktivní i reálná, jsou zaměřeny na výrobu papíru, ekologických výrobků z papíru a obalů, které nahrazují plast. Firma Stroenzo podniká v rámci udržitelného rozvoje a tento princip se snažili naplnit žáci i v rámci vytvořené fiktivní firmy.
Takto realizovaný projekt mezinárodní fiktivní firmy je ojedinělý, proto za něj získala škola v březnu 2020 ocenění od mezinárodní centrály Europenu v podobě Certifikátu od Europen – PEN International za příklad dobré spolupráce.
Zlaté a stříbrné certifikáty DofE na hřebenu Nízkých Tater
I v letošním školním roce pokračujeme s DofE na stříbrné a zlaté úrovni. Právě teď jsme dokončili DofE expedici. Tu absolvovali čtyři stateční: tři z 3. B – Aneta, Adam a Katka na stříbrné úrovni a Monika ze 4. S na zlaté úrovni. Cvičná akce se kvůli koronaviru a karanténě nekonala, ostrá proběhla v druhém zářijovém týdnu v Nízkých Tatrách.
Těžký batoh na zádech bránil v pohybu ze sedu, ale dokázal změnit procházku v přírodě v úkol, který se musí dokončit. V silném větru na hřebeni zase působil jako stabilizátor. Večerní únava byla potom nevyhnutelná.
Expedice se zúčastnily dívky, které již během roku pracovaly na stanoveném cíli v dalších třech oblastech (charitativní činnost, rozvíjení talentu, sport). Vyvrcholením snažení bude předání zlatého certifikátu v Praze jedním z členů britské královské rodiny dne 21. října 2020 a předání stříbrných certifikátů na podzim 2020 v Ostravě.
AdmirorGallery 5.2.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
2. místo v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti
Průběh 42. ročníku SOČ narušila mimořádná pandemická situace v naší zemi. Při platném nouzovém stavu hrozilo, že poprvé v historii soutěže nebudou moci žáci obhajovat své výzkumy před porotou. Poněvadž účastníci, včetně našeho žáka Petra Navrátila (3. E), využili online nástroje, mohli obhájit své práce před porotou v okresním a posléze krajském kole.
V okresním kole Petr prezentoval svou odbornou práci na téma Analýza vztahů a souvislostí mezi závislostním chováním na internetu a kognitivními funkcemi u adolescentů, včetně videoprezentace, která v tomto ročníku nahradila fyzickou obhajobu před porotou. Jeho práce postoupila do krajského kola SOČ, které probíhalo 7. května 2020 na speciálně zřízeném online fóru webových stránek soutěže, kde Petr obhájil 1. místo.
Dne 13. června proběhlo celostátní kolo, v němž Petr obhájil 2. místo.
Děkujeme mu za jeho práci, trpělivost, ctižádost a reprezentaci naší obchodní akademie.
Vítězství v soutěži - Znám historii, kulturu a každodenní život našich sousedů – Poláků?
Na konci září vyhlásil Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Opolským vojvodstvím a Ostravskou univerzitou soutěž pro žáky základních a středních škol o nejzajímavější multimediální prezentaci na téma „Znám historii, kulturu a každodenní život našich sousedů – Poláků“.
Ve svých pracích se žáci zamýšleli nad vším, co nás s našimi sousedy spojuje či rozděluje, někteří se zaměřili na významné historické události, či osobnosti nebo představili polské turistické zajímavosti. Soutěžící si vyzkoušeli práci s informacemi z různých zdrojů, jejich kritickým vyhodnocováním a následným zpracováním pomocí moderních multimediálních prostředků. Do soutěže se zapojilo 11 žáků naší školy pod vedením Mgr. Zdeňky Zamazalové. Všem soutěžícím patří ocenění, protože práce byly velmi kvalitní a mezi prezentacemi byly malé rozdíly. A kdo nakonec zvítězil?
V kategorii střední školy zvítězil Jakub Rozsypal (1. E) s prací „Polská města“. Na 2. místě se umístila Kristýna Kubicová (3. E) s prací „Koncentrační tábor v Osvětimi“. Až na další místa se zařadili žáci gymnázií Moravskoslezského kraje.
Slavnostní vyhlášení vítězů a předávání cen proběhlo ve čtvrtek 9. ledna 2020 v budově Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Středoškolská odborná činnost 2019 – 1. v kraji
Dne 16. dubna se naši nadaní žáci Petr Navrátil, Nela Dubská a Kateřina Vantuchová (2. E) zúčastnili okresního kola Středoškolské odborné činnosti 2019, které se konalo na Střední odborné škole chemické akademika Heyrovského v Ostravě-Zábřehu. Soutěžící obhajovali své práce ve dvou oborech: historie a pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času.
Žáci byli velmi úspěšní!
Kateřina Vantuchová obsadila 2. místo s prací Armáda za třicetileté války. Petr s Nelou získali 1. místo za obhajobu práce Digitální demence a postoupili do krajského kola, jež proběhlo na Vysoké škole báňské - technické univerzitě v Ostravě dne 10. května.
V obrovské konkurenci kvalitních prací krajského kola byli naši žáci opět nejlepší.
Petr s Nelou získali 1. místo a postupují se svou prací do celostátního kola.
Blahopřejeme a přejeme hodně štěstí!
Mgr. Eva Mikulíková – školní garant SOČ
Kandidát OAO na mezinárodní zasedání Evropského parlamentu mládeže

Sdílení nebo život?
"Sdílení nebo život?" - to je název práce Kristýny Kostkové, Terezy Nguyenové a Michaela Pavelky ze 4. A, která porotu nejvíce zaujala.
Účetní tým 2017: PRAHA - finále
Krajské finále ve florbalu dívek 2017

Naši studenti byli opět úspěšní v FCE!
Srdečně gratulujeme třem studentkám, které se odvážily vyzkoušet si úroveň své angličtiny a v únoru úspěšně složily certifikát FCE, který zaštiťuje Cambridgeská univerzita. First Certificate in English, který je velmi náročný, složily v jazykové škole Cloverleaf. FCE ověřuje všechny jazykové dovednosti – čtení, poslech, psaní a mluvený projev. Hodnotí se také úroveň slovní zásoby a gramatiky.
Tato jazyková zkouška je obrovskou výhodou při přijímacích řízeních na vysoké školy, nejen pokud chcete studovat angličtinu, nebo při hledání zaměstnání, a je mezinárodně uznávaná.
OAO na tyto zkoušky připravuje odvážlivce již osm let. Nejlepší angličtináři se připravují intenzivně dvě hodiny týdně, a to zcela zdarma.
Nechcete to příští rok zkusit také vy?
Úspěch v certifikaci English for Business
V dubnu 2018 se 33 studentům 4. ročníku podařilo složit EFB zkoušku londýnské obchodní komory s úspěšností 100 %.
Certifikáty budou předány spolu s maturitním vysvědčením dne 15. června 2018 v 10:00.
Blahopřejeme!