vyslanci EP2023
Ve čtvrtek 24. 11. 2022 se na naší škole konal souběžně se Dnem jazyků uskutečnil také Den finančnígramotnosti. Den finanční gramotnosti byl koncipován jako soutěž v deskové hře Finanční svoboda, která nenásilnou a hravou formou seznamuje hráče se základními pojmy finanční gramotnosti. Soutěž moderoval pan Ing. Kořený, který je mimo jiné spolutvůrcem a "duchovním otcem" této hry.
Soutěžního dne se zúčastnilo 48 žáků ze 6 základních škol a 8 hráčů naší OA ze třídy 3. A.
V tělocvičně bylo 7 hracích stolů, u kterých vždy dva proškolení studenti plnili role bankéřů a zodpovídali za hladký průběh hry. Nejprve probíhalo zkušební kolo, kdy si studenti, kteří hru vůbec neznali (naprostá většina soutěžících), během zhruba 120 minut vše "osahali". Seznámili se s produkty, které mohou během hry i života využít. Uvědomili si, že vše není jen růžové a klienty může potkat také nenadálá nepříjemná událost, kdy bez pojištění rodina upadá do finanční propasti.
Studenti v této hře vystupovali jako finanční poradci a jejich úkolem bylo klientům radit tak, aby splnili své tři cíle, které znali hned od začátku hry. Hra probíhá od pomyslných 30 let věku klienta a končí v jeho 60 letech. Aby byla soutěž spravedlivá a férová, tak všichni soutěžící startovali na stejné výchozí pozici (radili stejné rodině, měli stejné cíle…).
Mezi cíle patří především vlastní bydlení, které chce mít klient nejpozději v 39 letech, druhým cílem pak je mít do 48 let např. chatu, auto, dovolenou… Posledním a nejdůležitějším cílem pak je finanční nezávislost, která je vyjádřena určitou sumou peněz v řádech milionů korun.
V rámci hry využívali různé produkty, které se vyskytují na našem finančním trhu, např. hypotéční úvěry, stavební spoření, různé druhy pojistek, penzijní připojištění. Mohli investovat do podílových listů akciových, dluhopisových a peněžních fondů, mohli koupit byt na pronájem, sjednat stavební spoření, penzijní připojištění. Během hry, tak jako v životě, se stávají různé události, které klienty potkávají (např. narodí se jim dítě, dostanou přidáno v práci, vláda zvýší daně, koupí si domácího mazlíčka, mohou si vsadit ve sportce, vyhoří jim byt, stane se dopravní nehoda a jejich klienti utrpí úraz…).
Je důležité podotknout, že hra je koncipována tak, aby co nejvěrněji odrážela reálnou situaci na českém finančním trhu.
Druhá hra už byla „naostro“ a nejlepší hráči byli na konci oceněni drobnými cenami.
1. místo – Petr Rodek, Aleš Bachratý (ZŠ Karla Pokorného)
2. místo – Michal Malhocký, Marek Polák (ZŠ Gen. Janka)
3. místo – Matyáš Kristofory, Matěj Gembal (ZŠ Polanka)
Byla také oceněna nejlepší škola (ZŠ Bulharská), která dostala jako bonus samotnou deskovou hru Finanční svoboda. Hodnotícím kritériem zde bylo to "co nejméně pokazit".
Děkujeme panu Kořenému, který celou akci moderoval, třídě 3. A, která pomáhala při organizaci soutěže a všem učitelům i zaměstnancům školy, kteří pomáhali při organizaci celého dne.
Akce probíhala za podpory dotace města Ostravy.