Dne 25. 1. 2020 v 13 hodin se 10 žáků z Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální, Ostrava-Mariánské Hory, s pedagogickým doprovodem Mgr. Zdeňkou Zamazalovou vydal na intenzivní zahraniční exkurzi do francouzského města Štrasburku.

Počátek naší cesty byl vcelku klidný, kdy jsme v Ostravě nastoupili do zahraniční linky Flixbusu, která nás dovezla na pražské autobusové nádraží Florenc. Právě zde nás čekala 2 hodinová pauza, ve které jsme se najedli a odpočinuli si před dlouhou cestu, která vedla až za německé hranice. V 20 hodin jsme už nasedali do autobusu a modlili se, ať nám cesta rychle utíká.

Naše přání bylo vyslyšeno a v 8 hodin ráno jsme již všichni stáli natěšení na naše dobrodružství. Po chvíli čekání k nám dorazily již první zástupci rodin. Chvíli jsme se vybavovali a poté si nás rozebrali a odvedli do svých domovů, kde nás nechali se v klidu vybalit a podělili se s námi o důležité informace.

Ve 12 hodin jsme se všichni sešli, rozebrali své dojmy a rozhodli se strávit neděli trochu kulturně. Prvně jsme však navštívili centrum Štrasburku, kde si někteří z nás vybrali první suvenýry, a poté jsme prošli pár zákoutí a našli výborné restaurace, ve kterých si dali něco k obědu.

S plnými břichy jsme se projeli tramvají až na konečnou, kde nás čekalo milé překvapení. Slavný Zenith Of Strasbourg. Tady jsme si koupili lístky na proslulý ruský balet. Všechny nás to moc bavilo a dokonce pro některé to byla první životní premiéra baletu.

Ve večerních hodinách jsme se všichni dopravili zpět do svých rodin a zalehli unavení do svých postelí.

Pondělí

Po náročné neděli, kdy jsme všichni byli unaveni z příjezdu nás čekal náš první den v Alliance Francaise. Vyučování probíhalo od 9 ráno do 1 hod odpoledne. První den jsme se spíše seznamovali s naším profesorem, který byl velmi sympatický a zábavný. Učili jsme se nová slovíčka pomocí obrázkových karet a také jsme si povídali o rozdílech mezi francouzskou a českou kulturou. Poté jsme měli oběd v kantýně, kde jsme měli na výběr z mnoha jídel. Následoval odpolední program, který začal prohlídkou města. Poté jsme se přesunuli do Lieu d'Europe kde nám stážistka z Rumunska společně s Francouzskou představili pomocí prezentace Evropský parlament. Den jsme zakončili večeří v rodinách.

Úterý

V úterý 28. ledna, jsme jako každý následující den ve Francii vstali, nasnídali se pravých francouzských baget a odcházeli na čtyřhodinový kurz francouzštiny s naším skvělým profesorem Máriem. Když skončila škola, následoval oběd, který jsme měli ve školní kantýně, poté přišel na řadu odpolední program, kterým byla prohlídka Evropského parlamentu. Uvnitř jsme si prohlédli nejen obrovský jednací sál, kde se všichni poslanci scházejí, ale také například jejich interaktivní tabule plné zajímavých informací. Naším posledním společným
programem v tento den bylo nakupování dárků pro rodinu, ale i pro nás samotné. Večer už jsme se jen vzájemně rozloučili a každý z nás šel ke svým rodinám, kde nás čekala výborná čtyřchodová večeře.

 

Středa

Středu jsme započali jako každý den v 9 hodin ráno školou, ve které jsme se naučili spoustu nových francouzských slovíček a po vyučování následoval výborný oběd. Poté jsme se vydali na prohlídku historického muzea. Průvodce nám vyprávěl o celé historii Štrasburku až po francouzskou revoluci ve francouzštině, což bylo někdy těžší na porozumění, ale z kontextu jsme si to dokázali odvodit a celá prohlídka byla nakonec dost poučná a zajímavá. Naše cesta dále směřovala do obrovského kina UGC, které tvořilo nespočet velkých sálů. Zhlédli jsme film Bad Boys for life s anglickým dabingem a francouzskými titulky a všechny neskutečně bavil. Kino končilo kolem osmé hodiny a z toho důvodu jsme nešli na večeři k rodinám, ale do blízkého obchodního centra čímž jsme zakončili středeční večer plný zajímavých aktivit.

Čtvrtek

Stejně jako každý jiný den i čtvrtek jsme započali snídaní s naší rodinou, u které jsme byli ubytovaní. Poté jsme se připravili a šli do školy. Následně jsme se přesunuli na další výtečný oběd ve vysokoškolské kantýně. Odpoledním programem byla prohlídka Štrasburku s pracovníkem z Alliance Française, Steevem Rosou. Začali jsme před školou a směřovali k Palais du Rhin, který se nachází na Place de la République spolu s národní univerzitní knihovnou a národním divadlem. Dále jsme pokračovali k Opeře, radnici až ke katedrále Notre Dame, kde jsme zakončili celou prohlídku degustací jablečného cidru s tradičním alsaským perníkem (pain d’epices) a alsaskou bábovkou (kougelhopf). Po prohlídce jsme všichni vyšplhali na vyhlídku na vršku katedrály Notre Dame, odkud bylo vidět celé město. Potom jsme se rozdělili a každý si už vymyslel svůj vlastní program.

 

Pátek

Den nám začíná jako obvykle v 9 hodin. Ve vyučování jsme shrnuli celý náš týden ve Štrasburku. Zopakovali jsme slovíčka a odprezentovali každý svou prezentaci na téma oblíbená osobnost. Mohl to být kdokoliv. Ke konci nemohla chybět ani závěrečná fotka s naším francouzským učitelem. Kolem jedné hodiny se už všichni těšili na poslední společný oběd ve Francii. Jako každý den jsme měli možnost vybrat si z několika hlavních chodů, dezertů i předkrmů. Odpolední program jsme si v Pátek již vymýšleli sami. Z prvních nápadů byl koncert známého francouzského zpěváka. Tento nápad se však nakonec zamítnul a vybrali jsme si místo toho projížďku po Štrasburku na lodi. Projížďka trvala přibližně hodinu, ve které nám opět představovali město. Dostali jsme sluchátka, ve kterých jsme si mohli vybrat z několika jazyků. Bylo jen na nás, který cizojazyčný výklad chceme poslouchat. Po projížďce byla poslední šance na nákup suvenýrů a užívání si v tak krásném městě. Většina strávila poslední hodiny nakupováním francouzské módy v obchodních střediscích a také zbyl čas na návštěvu francouzské restaurace.

Sobota

V sobotu ráno jsme nemuseli vstávat tak brzy jako celý týden. Autobus nám odjížděl až v 11:40 hod, takže jsme ještě ráno měli čas na balení a pořádné rozloučení s našimi náhradními rodinkami. Bylo to velmi smutné, jelikož nám všem i za tak krátkou dobu přirostly k srdíčku. Sraz na autobusovém nádraží byl již v 11:15 hod, ať si ještě stihneme podepsat kufry a připravit se na dlouhou cestu zpět. Nyní nás čekala asi 5 hodinová cesta do
Norimberku, kde jsme měli 3 hodinovou pauzu na občerstvení a popřípadě dokoupení jakéhosi pití či jídla i do autobusu. Cestou z Norimberku už všichni snažili zaspat a probudit se až v cílové stanici Ostravě, kde už si nás rozebrali naši rodiče.

Odpolední program

Jak už víte, náš odpolední program byl velmi pestrý a naučný. Od návštěvy Historického muzea Štrasburku, budovy Evropského Parlamentu, zhlédnutí baletu, prohlídku města jak po souši, tak i po vodě až po kvíz o Evropské unii. Zároveň jsme také měli dostatek volného času na to, abychom některé části města prozkoumali sami. Ať už uličky s obchůdky a restauracemi nebo rušné centrum města. Samozřejmě jsme většinu odpoledne strávili zkoušením výborného jídla nebo nákupy věcí, které v České republice jen tak nenajdete. Osobně mezi mé nejoblíbenější momenty patřily právě tato odpoledne, kdy jsme se procházeli po městě a objevovali nová místa.

ZÁVĚR

Tuto týdenní zahraniční zkušenost určitě považuji za pozitivní. Ve Francii se nejeden z nás naučil lépe porozumět francouzsky mluvícím lidem, ale také se zbavil ostychu s nimi mluvit. Naučili jsme se také plno nových slovíček afrází a viděli jsme plno překrásných památek.Také jsme se dozvěděli plno o novém městě a
měli jsme tu čest vyzkoušet i plno z jejich specialit. Jediné mínus, které bych zde mohla zmínit je dlouhá a únavná cesta, ale to se samozřejmě dá přehlídnout díky úžasně prožitým zážitkům.

Vendula Pernicová 3. E

Pin It