2018 Zajezdy Anglie 01Na šestidenní zájezd do Londýna a Cambridge jsme se vydali společně hned na začátku školního roku, v neděli 2. září 2018, kdy jsme vyrazili autobusem na dlouhou cestu směrem k přístavu Dunkerque, odkud nás po důkladné celní kontrole přepravil trajekt až do Anglie. A kdo je to my? No přece studenti a vyučující Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální.

 V pondělí ráno jsme po celodenním putování konečně dorazili do Londýna, kde jsme měli možnost si prohlédnout čtvrť Westminster. Viděli jsme například obrovské ruské kolo London Eye, Westminsterské opatství nebo Parlament, který se právě rekonstruuje; také Elizabeth Tower, nepřesně známá jako Big Ben, byla schovaná pod lešením. Naštěstí už je ale část paláce opravená, takže kdo jej nezná, může si představit, jak bude vypadat, až se jednou opět objeví v celé své kráse. Měli jsme štěstí i na výměnu stráží před Buckinghamským palácem. Pak jsme si prošli Whitehall, nakoukli do Downing Street, jestli neuvidíme premiérku Mayovou a prohlédli si Picadilly Circus a Trafalgarské náměstí. Po náročném dni jsme si odpočinuli na Covent Garden, kde jsme mohli nasát zdejší atmosféru. Poté už jsme se ale plní očekávání vydali do londýnské čtvrti Bexleyheath, kde už na nás čekaly naše náhradní rodiny. „Budeme jim vůbec rozumět?“ „Budou umět vařit?“ I takové myšlenky se nám honily hlavou, než si nás vyzvedli a dopravili do svých domovů. Někteří z nás měli i štěstí na netradiční zážitky, jaké se v centru měst moc často nestávají, například setkání s liškami nebo s paní domácí, která studenty vozila autem v pyžamu, a někdy i bez bot.

 Druhý den jsme naštěstí více odpočívali. Autobus nás ráno provezl okružní cestou po West Endu a vysadil nás u Hyde Parku. Měli jsme možnost nakupovat na Oxford Street, kde se utrácí fantasticky, i proto, že je tu obrovský Primark :-). Koupit si něco na památku bylo opravdu nutné, když už jsme tu byli, to dá rozum! A odpoledne? Správný čas na návštěvu Harry Potter Studios, filmových ateliérů, kde se natáčela tato čarodějnická sága z Bradavic. Mohli jsme si prohlédnout všechny rekvizity, kostýmy, učebny, nebo třeba nástupiště 9 ¾  s bradavickým expresem, vyzkoušet si kouzlení hůlkou nebo se nechat vyfotit při letu na koštěti. A co bylo nejlepší? Těžko říct, možná ohromná maketa hradu nebo Zapovězený les.

 Ve středu jsme vyrazili na výlet do Cambridge, druhého nejstaršího univerzitního města v zemi. Prošli jsme si nádherné středověké centrum, a dokonce jsme zavítali i do St James´College, která nás překvapila svou rozlohou. Podívali jsme se i do Trinity College, co kdybychom tu jednoho dne chtěli studovat? Pak jsme si nemohli nechat ujít punting, projížďku na loďce po řece Cam. Naštěstí jsme se nemuseli odrážet bidlem sami, jinak bychom tam snad byli ještě dnes. Na zpáteční cestě k rodinám jsme ještě stihli Hall Place, venkovský palác Jindřicha VIII., který má nádherné zahrady, zkrášlené keři ve tvaru mytických zvířátek.

 Poslední den v Anglii jsme se opět vydali do Londýna. Ráno jsme se prošli překrásným parkem u Greenwiche, kde jsme se museli vyfotit u nultého poledníku, s jednou nohou na východní a druhou na západní polokouli. Z kopce u observatoře je kouzelný výhled na mrakodrapy Canary Wharf. Po přestávce u lodi Cutty Sark jsme zajeli do centra, zastavili se u mostu Tower Bridge, podívali se na palác Tower, kde jsme neplánovaně shlédli i vystoupení skotských dudáků. Z výšky nás stále kontrolovaly další supermoderní mrakodrapy, například Shard (Střep), Gherkin (Okurka), nebo Walkie Talkie. Vyrazili jsme i do finanční čtvrti, abychom si prohlédli Bank of England a futuristickou budovu pojišťovny Lloyds. Koho ještě nesly nohy, vyrazil do interaktivního Museum of London; pak už nás ale čekala největší katedrála v Anglii, St Paul´s Cathedral, která je druhá největší na světě, procházka po mostě Millenium Bridge a cesta metrem k O2 aréně, kde parkoval náš autobus, potom jízda k trajektu do Calais a dlouhá cesta domů. Nashledanou, Anglie! Určitě jsme se neviděli naposled!

2018 Zajezdy Anglie 01 2018 Zajezdy Anglie 02 2018 Zajezdy Anglie 03 2018 Zajezdy Anglie 04 2018 Zajezdy Anglie 05 2018 Zajezdy Anglie 06

Pin It