Ve středu 6. června 2018 se v Ostravě na Ekonomické fakultě VŠB konal již 5. ročník celorepublikového mistrovství v deskové hře Finanční svoboda. Letos se mistrovství poprvé konalo v Ostravě. Naše škola vyslala do soutěže 6 dvojic (3 dvojice z 1. E a 3 dvojice z 3. B).


Soutěžící v této hře vystupovali jako finanční poradci a jejich úkolem bylo klientům radit tak, aby
splnili své tři cíle, které znali hned od začátku hry. Hra probíhá od pomyslných 30 let věku klienta a končí v jeho 60 letech. Aby byla soutěž spravedlivá a férová, tak všichni soutěžící startovali na stejné výchozí pozici (radili stejné rodině, měli stejné cíle,...).

Mezi cíle patří především vlastní bydlení, které chce mít klient nejpozději v 39 letech, druhým cílem pak je mít do 48 let např. chatu, auto, dovolenou… Posledním a nejdůležitějším cílem pak je finanční nezávislost, která je vyjádřena určitou sumou peněz v řádech milionů korun.


Byly sehrány 2 soutěžní hry. Studentům se do soutěže započítala pouze jedna hra, a to ta, kde získali horší výsledek.

V rámci hry využívali různé produkty, které se vyskytují na našem finančním trhu, např. hypotéční úvěry, stavební spoření, různé druhy pojistek, penzijní připojištění. Mohli investovat do podílových listů akciových, dluhopisových a peněžních fondů, mohli také koupit nemovitost na pronájem. Během hry, tak jako v životě, se stávají různé události, které klienty potkávají (např. narodí se jim dítě, dostanou přidáno v práci, vláda zvýší daně, koupí si domácího mazlíčka, mohou si vsadit ve sportce, vyhoří jim byt, stane se dopravní nehoda a jejich klienti utrpí úraz,…).
2018 Financni svoboda MSCR 95
Jedna z dvojic našich soutěžících vybojovala 5. místo, což je historicky nejlepší umístění, které naše škola na Mistrovství republiky dosáhla. Ostatní soutěžící si odnesli zkušenosti, které mohou zúročit v dalších letech. Všem zúčastněným studentům děkujeme za reprezentaci naší školy.


Dalibor Bárta

Pin It