eskola600-klik

svetova skolaNaše akademie se zapojila do projektu Světová škola a získala prestižní certifikát Světová škola, který uděluje společnost Člověk v tísni, ADRA a ARPOK.

 

 


K získání titulu musela naše škola během roku postupně splnit 5 daných kritérii:

  • Témata globálního rozvojového vzdělávání (GRV) jsou součástí života školy.
  • Škola veřejně prezentuje svoji činnost v oblasti GRV.
  • Škola sleduje problémy v místě školy, které mají globální dopad.
  • Škola se aktivně zapojuje do řešení vybraných místních problémů s globálním přesahem.
  • Škola pořádá místní (veřejné) akce, které přinášejí pozitivní změny.

 

NAŠE OA ZÍSKALA TITUL SVĚTOVÁ ŠKOLA

Summit svetovych skol 2022 115.6. se v Praze konal Summit Světových škol, na kterém naše škola získala prestižní certifikát Světová škola. Summit byl slavnostním vyvrcholením celoročního projektu, v rámci kterého naši studenti identifikovali místní problémy s globálním přesahem a snažili se o jejich řešení. Summit svetovych skol 2022 2Uspořádali hned tři úspěšné akce: Mikulášskou sbírku pro psí útulek (výtěžek 13 000 Kč + hmotná sbírka), Happening pro Ukrajinu (výtěžek téměř 30 000 Kč) a akci DopytlaStym, při které uklidili okolí Heřmanického rybníka. Naše škola tímto prokázala, že globální témata tvoří přirozenou součást výuky a života školy.

 

 

 

 Akce DopytlaStym na oslavu Dne Země

2022 duben Den ZemeNaši studenti se rozhodli na Den Země 22.4. uklidit přírodu kolem Heřmanického rybníka, a tak uspořádali akci nazvanou DopytlaStym. Na akci spolupracovali s Magistrátem města Ostravy a společností Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o., která poskytla dva
velkoobjemové kontejnery a igelitové pytle.
Proč si studenti vybrali právě Heřmanický rybník? Jedná se o přírodní památku na území Ostravy, Rychvaldu a Bohumína. Slouží především sportovnímu rybolovu. Rybáři při něm
využívají u nás zcela ojedinělých dřevěných posedů s dlouhými přístupovými lávkami, které společně s rozsáhlými porosty rákosí navozují atmosféru vzdálené asijské země.
Každoročně se zde shromažďuje kolem 250 druhů ptáků a můžeme tady vidět i velmi vzácné a chráněné druhy - bukáče malého, slavíka modráčka středoevropského či ledňáčka říčního. Daří se zde rovněž několika druhům obojživelníků, včetně celoevropsky chráněného čolka velkého. Bohužel v této lokalitě vznikají černé skládky stavebního odpadu, pneumatik apod.
Na akci u Heřmanického rybníka se sešlo 89 studentů a 5 učitelů naší akademie. Všichni se vrhli do úklidu s vervou a rozhodně to nebyla procházka růžovou zahradou. Odnesli ke kontejneru dvě lednice (jednu nesli půl kilometru), postel, skříň, televizi, a dokonce i záchod.
Občas se museli brodit bahnem (podotýkám, že někteří si na to vzali bílé tenisky a bílé bundy). Zlikvidovali velkou skládku pneumatik a součástek z aut. Naplnili odpadem dva velkokapacitní kontejnery.
Tato akce byla naší třetí akcí v rámci projektu Světová škola, který probíhá pod záštitou organizací Člověk v tísni, ADRA a ARPOK. Cílem tohoto projektu je, aby se žáci učili o globálních problémech a  zorganizovali komunitní akci, která přinese pozitivní změnu.

Zprávičky 23. dubna 2022

 

HAPPENING PRO UKRAJINU

Happening Ukrajina 2022 03 07 03V pondělí 7. března 2022 se konal happening na podporu válkou sužované Ukrajiny. Pod záštitou studentů třetího ročníku a vyučujících školy, která je od loňského roku součástí Sítě přidružených škol UNESCO, vystoupilo několik hostů, kteří hovořili o demokracii, potřebě její hodnoty chránit, vzpomínali na české i světové dějiny a s nadějí se dívali také do budoucnosti.

Pozvání studentů přijali prof. Mgr. Jan Malura, Ph.D., vedoucí Katedry české literatury a literární vědy na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, a Mgr. Roman Polách, Ph.D., básník, vysokoškolský učitel a aktivista. Kromě těchto hostů vystoupili také vyučující Obchodní akademie a Vyšší odborné školy v Ostravě-Mariánských Horách, a to rusista Mgr. Tomáš Kolařík a historik PhDr. Tomáš Caloň. Studenty Obchodní akademie zaujali svým vyprávěním o historii a kultuře válkou zasažené Ukrajiny.

Happening Ukrajina 2022 03 07 06Happening Ukrajina 2022 03 07 01Happeningem však podpora a aktivita ze strany školy, jejich vyučujících a studentů neskončila - nadále funguje transparentní účet, jehož prostřednictvím je možné přispět organizaci Člověk v tísni, která na válkou zasažené Ukrajině pomáhá, a studenti a jejich rodiny pomáhají také materiálně. V objektu domova mládeže Obchodní akademie v Ostravě-Mariánských Horách bude v dalších týdnech také zřízeno bydlení pro ukrajinské uprchlíky.

 

Mikulášská sbírka pro psy z útulku

Studentský tým Světové školy, který tvoří 12 žáků 3.A, uspořádal 6.12.2021 ve škole charitativní sbírku pro psy z ostravského útulku. Studenti i učitelé napekli vánoční cukroví a jiné pečivo, které nabízeli za dobrovolný příspěvek. Studentská kuchyňka se proměnila v "kavárnu", kde se podávaly toasty, kakao se šlehačkou nebo horký jahodový džus se skořicí.

Ve škole probíhala i hmotná sbírka pro psí útulek. Žáci a učitelé přinesli do školy psí pamlsky a také deky a osušky, aby psům nebylo v mrazivém počasí zima. Velká pochvala patří žákům 3.S, kteří přinesli velkou tašku psích pamlsků, a žákům 2.E, kteří se složili a darovali 1000 Kč.

Třídy navštívil i Mikuláš a jeho parta, kteří nejen nadělovali sladkosti, ale také vybírali peníze pro psí útulek. Součástí programu byla online tombola vysílaná z knihovny. Studenti a učitelé sledovali tombolu ve třídách a chodili si pro ceny.

Během akce se studentům podařilo vybrat 13 000 Kč. Za 3 000 Kč nakoupili psí pamlsky a 10 000 vložili na účet veřejné sbírky Statutárního útulku města Ostravy. Předání hmotné sbírky ostravskému útulku proběhlo 7. 12. v 11.00.

17.12. navštívil naši školu primátor města Ostravy Tomáš Macura, aby studentům 3.A osobně poděkoval a věnoval jim speciální dárek - VIP návštěvu ostravské ZOO, na které se dostanou do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá.

Napsali o nás

  

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

 

Pin It